Türkiye’den KKTC’ye gönül bağıyla köprü kurdular..

Türkiye’de 2017 yılında Meral Akşener başkanlığında, “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla kurulan İYİ Parti, KKTC’de dış temsilcilik faaliyetlerini sürdürüyor.

Gadara Medya ekibi olarak bizler de bu güzel insanlarla sohbet edip, onları tanıma,amaçlarını duyurabilme fırsatı yakaladık..

 

İyi Parti KKTC Dış Temsilciliği Başkanı Murat Bozkurt

Murat Bozkurt 1974 Hollanda doğumlu..Kültür olarak Kıbrıs’a yakın bir kültür olan Ege’de büyümüş..

Kıbrısla bağı 1995-2001 yılları arasında eğitim aldığı DAÜ’ de olmuş..

Kendisi bir işadamı..MHP kökenli ancak 2018’de İyi Parti’nin kuruluş aşamasında görev yapmış ..

MHP’deki milliyetçilik anlayışıyla günümüzdeki arasında fark olmalı diyen Bozkurt İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bunu sağlayarak milliyetçilik ve demokrasi kavramlarını birleştirdiğini ve kendilerinin de de bu noktada yol aldığını belirtti..

KKTC 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce İyi Parti Genel Merkezi o dönemki İstanbul Milletvekili adaylarından Mehtap Nazan Göktaş’ın Kıbrısa görevli gönderilmesinin ardından, Göktaş’ın Kıbrıs’ta kendilerini toparlayıp ellerine bir köz verdiğini ve kendilerinin de bu közü harlayıp meşaleye dönüştürdüğünü belirtti..

KKTC’ye diğer partiler gibi bakmadıklarını vurgulayan Bozkurt, “Burası da bizim soydaşlarımızın..Ağacı Türkiyeden gelen kardeşlerimizin kurduğu bir devlet..Asla içişlerine müdahale niyetimiz yok..Amacımız burada TC kimliğine sahip seçmenimize sahip çıkmak onların sorunlarını dinlemek, bunların çözümünde buradaki siyasilerle işbirliği yapmak ve Türkiye’deki Genel Merkezimize de yaptığımız bu çalışmalar hakkında rapor vermek..” ifadelerini kullandı..

Kimsenin mahremine,iç siyasetine karışmadıklarını vurgulayan Bozkurt herkese eşit mesafede olduklarını ve bu yola çıkarken hiçbir partinin arka bahçesi olmayacakları sözünü verdiklerini belirtti..

“Bizim gönül bağımız iyi partidir ve bu partiyi temsilen buradayız” diyen Bozkurt siyaseti meslek olarak yapmadıklarını ve halk siyaseti üzerine yoğunlaştıklarını söyledi..

İyi Parti’nin KKTC’deki faaliyetlerine de değinen Bozkurt Türkiye ile  ilişkileri geliştirmek adına Muş’ta bulunan 3 belediyeye bağlı okullarda KKTC bayraklarıyla yardımlar yaparak oradaki herkesin KKTC’yi tanımasını sağladıklarını anlattı..

Bununla birlikte KKTC ve Türkiye’deki aynı yaş grubundaki çocukların kaynaşması için mektup arkadaşlığı yapmasını, KKTC’deki özürlü çocukların Türkiye’deki özel kolejlerde ağırlanmasını sağladıklarını ve halk dansları ekiplerini Türkiye’de misafir ettiklerini de sözlerine ekledi..

 

Mehtap Nazan Göktaş- İyi Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı

İyi Parti Kktc Dış Temsilciliği Başkanı Murat Bozkurt’un ardından söz alan İyi Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mehtap Nazan Göktaş Kıbrısımıza yabancı biri değil..

Mehtap Nazan Göktaş 1974 Barış Harekatı’nda görevli bir Subay’ın kızı..Nelerin yaşandığına yakınen tanık biri..KKTC’nin anlamı benim için çok farklı diyen Göktaş doğal ada yaşamını çok sevdiğini, burada evleri olduğunu ve 11 yıldır neredeyse yılın yarısını burada geçirdiklerini söyledi..

KKTC İYİ Parti teşkilatının kuruluşunda büyük bir çaba göstermiş olan Göktaş buradaki amaçlarının Türkiye ile KKTC arasında bir köprü olmak, destek olmak olduğunu ancak kesinlikle iç işlerine karışmak niyetinde olmadıkları vurguladı..

KKTC’deki faaliyetlerine değinen Göktaş, “KKTC’de 18’e yakın kardeş okulumuz var ..Her yıl festival yapıyoruz..KKTC’deki yüzlerce öğrenciyi festivale götürüyoruz..Götürdüğümüz öğrencilerin Türkiye’deki öğrencilerin evlerinde konaklatarak ilerde birlikte yaşayabilmelerini sağlıyoruz..

Burası bizim için haritadaki bir yer değil..Burası bir vatan..çünkü burada verilen bir can var..bu canların bedelinin de devamı noktasında bizler elimizden ne geliyorsa yapacağız..”  ifadelerini kullandı..

 

Fatih Oğuz- İyi Parti İstanbul Genel Koordinatörü

 

İyi Parti İstanbul Genel Koordinatörü Fatih Oğuz aslen İnşaat Mühendisi.. Kıbrıs’ı gönlümüzün memleketi olarak görüyoruz diyen Oğuz, burada yaşayan halkın kendileri için son derece değerli olduğunu , amaçlarının seslerini duyurmak olduğunu belirtti..

Buralarda kime ne şekilde destek oluruz düşüncesiyle geldik diyen Oğuz, Başkan Murat Bozkurt’un da desteğiyle KKTC’deki belediyeler ve millet ittifakı belediyeleri arasında nasıl ilişki kurarız bağlamında görüşmeler yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“KKTC’nin geleceği bizim için çok önemli..elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız ve bunun için mücadele ediyoruz..”

 

Fatih Oğuz , İyi Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler Başkanı Yavuz Ağıralioğlu’nun da Cumartesi günü adamızda olacağını, kendisinin fikirlerinden faydalanılması gereken biri olduğunu belirterek Cumartesi akşamı saat 19:00’da tüm halkı Colony Otel’e Ağıralioğlu’nu dinlemeye davet etti..

 

İşte İyi Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler Başkanı Yavuz Ağıralioğlu’nun KKTC programı:

 

25 HAZİRAN CUMA

 

11.00 - ERCAN HAVAALANI KARŞILAMA

11.30 - İYİ PARTİ KKTC GENEL MERKEZ ZİYARETİ

13.30 - HP GENEL BAŞKANI MİLLETVEKİLİ SAYIN KUDRET ÖZERSAY ZİYARETİ

14.30 - TURİZM BAKANI DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI SAYIN FİKRİ ATAOĞLU ZİYARETİ

15.30 - KKTC BAŞBAKANI SAYIN HAMZA ERSAN SANER ZİYARETİ

16.00 - CTP GENEL BAŞKANI MİLLETVEKİLİ SAYIN TUFAN ERHURMAN ZİYARETİ

17.00 - ENERJİ BAKANI YDP GENEL BAŞKANI SAYIN ERHAN ARIKLI ZİYARETİ

19.00 - BİNATLI SPOR KULÜBÜ BAŞKANI SAYIN ORSEL NEŞE ZİYARETİ ,YEMEK VERİLECEK 20.30 - OTELE GEÇİŞ İSTİRAHAT

 

26 HAZİRAN CUMARTESİ

 

10.00 - OTELDEN ÇIKIŞ

10,30 - KURUCU CUMHURBAŞKANI SAYIN RAUF RAİF DENKTAŞ MEZAR ZİYARETİ ÇELENK

11.00 - SAYIN DR FAZIL KÜÇÜK MEZAR ZİYARETİ ÇELENK KOYMA

12.00 - GAZİMAĞUSA KAPALI MARAŞ GEZİSİ

13.00 - GAZİMAĞUSA İLÇE TEŞKİLATI İLE TANIŞMA VE GAZİMAĞUSA HALKI GÖRÜŞME

15.00 - GAZİMAĞUSADAN AYRILMA

17.00 - LAPTA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MUSTAFA AKTUĞ ZİYARETİ YEMEKLİ

18.30 - LAPTADAN AYRILMA VE GİRNEYE GİDİŞ

19.00 - GİRNE COLONY OTEL ÜYE KATILIM VE KONFERANS İÇİN VARIŞ

21,30 - COLONY OTEL AYRILMA

22.00 - GİRNE OTEL VARIŞ İSTİRAHAT