GÜNCEL Haber Girişi : 07 Eylül 2021 14:31

Arıcılık Faaliyeti Yapan İşletmeler İçin Son Kayıt Tarihi 15 Ekim

ARICLIK FAALİYETİ YAPAN İŞLETMELER İÇİN SON KAYIT TARİHİ 15 EKİM
 
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından “Doğrudan Gelir Desteği” kapsamında arıcılığın desteklenmesi ve kayıt altına alınması amacı ile arılı kovan başına destekleme yapılmaktadır. Bu bağlamda, arıcılık alanında faaliyet gösteren işletmelerin Veteriner Dairesi’ne kayıtlarını yaptırmaları veya işletme bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.
 
Veteriner Dairesi’nde kaydı bulunmayan işletmelerin bal satışı yapmasına izin verilmeyecektir. İnsan sağlığının korunması ve “gıda güvenliği ve hijyen kuralları” kapsamında, kovandan sofraya izlenebilirliğin sağlanması amacı ile Veteriner Dairesi gerekli çalışmaları yürütmekte ve kayıtları almaktadır.
 
Bu işletmelerin kayıtlarını yaptırmaları için 13 Eylül 2021’den 15 Ekim 2021 tarihine kadar kaza Veteriner Dairelerinden veya Veteriner Dairesi’nin web sitesinden (htpps://veteriner.gov.ct.tr) temin edecekleri forumları doldurup, en yakın kaza Veteriner Dairesi’ne teslim etmeleri gerekmektedir.
 
Ayrıca, arıcılık ile iştigal etmeyip sadece bal alıp satan işletmelerin de Veteriner Dairesi Müdürlüğü’ne kayıtlarını yaptırmaları ve  “bal üretim izni” ve/veya "paketleme izni" almaları yasa gereğidir.
 
Kayıt işlemlerini veya kayıt bilgilerini güncellemeyen arıcılıkla uğraşan işletmelerin teşvikten yararlanamayacağını, arıcılıkla iştigal etmeyip sadece bal alıp satan işletmelerin “bal üretim izni” ve/veya "paketleme izni" almamaları halinde haklarında veteriner mevzuatları kapsamında yasal işlem yapılacağını bilgilerinize sunarız.
 
Kayıt için gerekli belgeler:
 
Arıcılar Birliği güncel üyelik belgesi
Arıcılık beyan formu (https://veteriner.gov.ct.tr’den temin edilebilir.)
Çipli kovan listesi beyan formu

Cahit Necipoğlu