GÜNCEL Haber Girişi : 09 Eylül 2021 18:30

Hayvancılık Dairesi ve SPOT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

HAYVANCILIK DAİRESİ VE SPOT ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan Hayvancılık Dairesi ile Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği (SPOT) arasında işbirliği protokolü imzalandı.
 
Bakanlıkta imzalanan protokole Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana ve Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği Başkanı Kutlay Keço imza koydu.
 
Protokol, Su Ürünleri Yasası kapsamında Daire, su ürünleri üretiminin geliştirilmesi için teknik araştırmalar yapar veya yaptırır.
 
Protokol, sürdürülebilir balıkçılığın geliştirilmesine yönelik bilimsel araştırmalar yapmak, bu konularda Bakanlığa bilgi sağlayarak destek olmak ve koruma altındaki tür ve/veya türler ile balıkçılık etkileşimlerinin belirlenmesi üzerine çalışmalar yapmayı amaçlıyor. Ayrıca, kişi, kurum ve kuruluşların deniz hayatı ile ilgili bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve eğitimleri ile ilgili çalışmalar yaparak, katkı sağlanması da hedefleniyor.
 
Protokol, daire ve dernek arasında var olan işbirliğinin kapsamını geliştirerek, işbirliğinin devamını sağlıyor.
Protokolün imzalanmasının ardından, Dernek yetkilileri tarafından Hedef Dışı Avın Belirlenmesi Projesi kapsamında hazırlanan Akdeniz’de Tesadüfi Avlanan Hassas Türleri Tanımla Rehberi Bakan Çavuşoğlu’na takdim edildi.

Cahit Necipoğlu