GÜNCEL Haber Girişi : 11 Kasım 2021 15:17

KITSAB BASIN SÖZCÜSÜ TOLGA RAHVANCIOĞLU’NUN BAŞBAKAN SUCUOĞLU’NUN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

KITSAB BASIN SÖZCÜSÜ TOLGA RAHVANCIOĞLU’NUN

Cahit Necipoğlu

BAŞBAKAN SUCUOĞLU’NUN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

 

 

Başbakan Sayın Sucuoğlu’nun görevi üstlendiği şu kısa sürede ekonomik kalkınmanın kaçınılmaz bir öncelik olduğu hususunda basına verdiği demeçler ve bu vizyon ile başlattığı çalışmalar tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır. 18 aydır devam eden olağanüstü Pandemi koşulları nedeniyle turizmin ve dolayısıyla ekonominin geldiği son noktada ülke dinamiklerinin harekete geçtiğini gözlemlemek, turizmin bel kemiği konumundaki seyahat acenteleri açısından oldukça sevindiricidir. 

2019 verilerine göre Kuzey Kıbrıs ekonomisine yıllık 960milyon dolar girdi sağlayan turizm sektörünün ekonomik kalkınmada oldukça kritik bir rol oynadığı yaygın olarak bilinmektedir. 18 aydır devam eden salgın süreci ile birlikte, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin can damarı niteliğindeki turizm sektörünün kendi dizleri üzerine çöktüğü ve bu durumun artık sektörel değil  toplumsal bir mesele haline geldiği de yadsınamaz bir gerçektir. Covid sürecinde, olumsuz salgın koşulları nedeniyle genişletilen ve sürdürülmekte olan seyahat kısıtlamaları, turistik faaliyetlerin ve dolayısıyla ülke ekonomisine giren dövizin önündeki en büyük engeldir. Bizler, salgın süresince etkin bir şekilde sürdürülen aşılanma programındaki ilerlemelerin oldukça başarılı ve tatmin edici bir düzeye ulaştığını gözlemliyoruz. Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) olarak gelinen bu noktada seyahat kısıtlamalarının makul bir ölçekte daraltılarak yeniden şekillendirilmesi ve turistik faaliyetlerin genişletilmesi çalışmalarının desteklenmesi gerektiğini savunmaktayız. 

Bu vesile ile Başbakan Sayın Sucuoğlu’nun ekonomik seferberlik niteliğindeki çağrılarına kulak veriyor ve Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) olarak üzerimize düşen her türlü çalışmaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz.

 

KITSAB Basın Sözcüsü

Tolga RAHVANCIOĞLU

ASBUZCU